NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена От Каспий до розовата планета: Тук съм
3464
Авансцена

От Каспий до розовата планета: Тук съм

Проектът на Азербайджан на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция е озаглавен „От Каспий до розовата планета: Тук съм“. Инсталацията черпи вдъхновение от темата на форума в това издание – „Чужденци навсякъде“ и е съвместна изложба на трима автори от различни поколения и с различен стил. Идеята на авторите на проекта е, че човек може да присъства навсякъде - физически или психически. Силата на въображението и емпатията дават възможност на човек да се установи в непозната среда и да пусне корени там

| 06 Юли 2024, 10:38 ч.
От Каспий до розовата планета: Тук съм
От Каспий до розовата планета: Тук съм
Снимка © DFA

Проектът на Азербайджан на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция е озаглавен „От Каспий до розовата планета: Тук съм“. Инсталацията черпи вдъхновение от темата на форума в това издание – „Чужденци навсякъде“ и е съвместна изложба на трима автори от различни поколения и с различен стил.

Парижката катедрала "Нотр Дам" избра минималистични дизайнерски мебели, цветни одежди в стила на Мондриан за литургиите и съвременно изкуство, като залага на модерното преди отново да бъде отворена на 8 декември, предаде АФП.

Резервациите за безплатната обиколка ще започнат седмица по-рано на уебсайта на храма и чрез специално приложение, което "ще даде предимство на индивидуалните посетители пред групите, които ще бъдат посрещнати шест месеца по-късно".

С ентусиазъм архиепископът на Париж - Лоран Улрих, представи "вътрешното обновяване" на 860-годишната катедрала, опустошена при огромен пожар на 15 април 2019 г.

По-малко от шест месеца остават до повторното й отваряне, овъглените останки са заменени от светлината на камъка, който е възвърнал своята белота и великолепие, изгубени от вековния живот преди бедствието.
    
Цветовете на декора

По случай 130-ата годишнина от рождението на самоковския художник Наум Хаджимладенов в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде открита изложба живопис и показан документален филм, заснет по повод 85 години от рождението му. Това съобщи внукът на художника Евгени Слуцки.

Официалното откриване на експозицията ще бъде на 19 юни, сряда. 

Общо ще могат да бъдат видени 47 творби. Слуцки посочи, че творбите в изложба на дядо му са от всички периоди, в които е творил. Той определи като най - интересни рисунките, които е направил Наум Хаджимладенов, докато е бил студент. 

Художникът е обичал да рисува преминаващите хора в столично кафе, част от тези рисунки също могат да се видят в изложбата. Тя може да бъде разгледана в Самоков през следващите два месеца. 

Наум Хаджимладенов е роден в Самоков на 15 юли 1894 г. През 1914 г

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември.

До края на месеца ще бъдат показани живопис, рисунки, графики и скулптури, които разкриват дълбоката духовна и художествена визия на Цанев.

„Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения. Неговото изкуство е пропито с вечни теми, които сливат времето и пространството, оставяйки само духовния път, по който човечеството преминава. Цанев, като съвременен сфинкс, задаваше загадки чрез своето изкуство, изследвайки вечните въпроси на човешката природа, митологията, религията и философията“, казва кураторът

Русенската опера ще се включи с разнообразна програма във фестивала "Сцена под звездите", който се организира от Общината в крайдунавския град. Това каза директорът на Държавната опера в Русе Пламен Бейков. 

Първият оперен спектакъл ще бъде на 12-и юли тази година - "Риголето" от Джузепе Верди. Режисьор е Павел Герджиков, а диригент ще бъде Владимир Бошнаков. В ролята на Риголето ще се превъплъти баритонът Александър Крунев. Сценографията е на Иван Савов. Участват солисти, хор, балет и оркестър на русенската опера. 

Ден по-късно - на 13-и юли, русенската опера кани публиката на концерт на Симфоничния духов оркестър от Алтещетен, Швейцария. В него ще участва и Глория Пенчева - мецосопран.

"Този концерт ще бъде своеобразен подарък от ансамбъла и неговия диригент маестро Бенямин Цвик, участник в ежегодните диригентски курсове, организирани от Държавна о

Шуменски рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“ в градинката пред Народно читалище „Добри Войников-1856“ в града снощи.

Свои изпълнения представиха Chaplin’s Dream, Out of tune и Zavera. На концерта, който бе с вход свободен, присъстваха близо стотина любители на рок музиката.   

Chaplin’s Dream е прогресив-метъл група. Сценичният им път започва през лятото на 2015 година в Шумен. Няколко месеца по-късно записва първия си мини-албум Chapter I, а дебютният им албум Genesis излиза през юни 2017. Между 2016 и 2019 година групата набира скорост с клубни изяви в цялата страна и участия на няколко фестивала в България и Румъния.

През февруари 2022 г. Chaplin’s Dream издават сингъла Salt of the Earth, който е част от предстоящия им втори албум. В състава на групата са Ивайло Тодоров – вокал и

Идеята на авторите на проекта е, че човек може да присъства навсякъде - физически или психически. Силата на въображението и емпатията дават възможност на човек да се установи в непозната среда и да пусне корени там. 

ТРИ ПОКОЛЕНИЯ

Изложбата е курирана съвместно от италианския изкуствовед Лука Беатриче и азербайджанския куратор Амина Меликова. Интерпретацията по темата е на трима художници от различни поколения - Вусала Агаразиева (р. 1990 г.), Рашад Алакбаров (р. 1979 г.) и Ирина Елдърова (р. 1955 г.). Вусала Агаразиева се занимава със скулптура и живопис, Рашад Алакбаров е художник на инсталации, Ирина Елдърова също е художник.  

„Тримата художници, представени в азербайджанския павилион тази година, са от различни поколения и използват различни изразни средства и техники. Въпреки това техните произведения, избрани за показване на биеналето, докосват по един или друг начин - чрез ситуации, преплитащи реалност и фантазия, в които посетителят трябва да преодолее отчуждението и да постигне чувство за принадлежност към пространството”, казва Амина Меликова, съкуратор на павилиона. 

По думите на другия куратор на павилиона - Лука Беатриче, „Азербайджан е страна в културен и артистичен кипеж. Изложбата отразява тази жизненост, поставяйки традицията в диалог с иновацията. Едно бързо посещение в Баку беше достатъчно, за да разберем културния и артистичен разцвет на тази древна страна, където диалогът на съвременната архитектура с историята, технологиите и индустрията се ускорява много бързо и изкуството се превръща в най-вярното огледало на това отношение, проектирано към бъдещето“, казва той.

Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от Spam Studios.

За осма поредна година се организира международният фестивал на монодрамата „Парад на победителите” в монголската столица. В продължение на почти една седмица, артисти от Косово, Италия, Албания, Република Тува и домакините от Монголия представиха свои спектакли. В програмата е селектирано и българското представление на режисьорката Ана Батева

С първото българско участие в историята на фестивала е открита състезателната програма, като представленията се бореха за три отличия – най-добър актьор, най-добър режисьор и гран при. Спектаклите са оценявани от

В Севлиево с откриването на изложбата „80 за 80“ бе отбелязана 80-годишнината от рождението на академик Симеон Спиридонов. 

„80 за 80“ е юбилейна изложба на академик Симеон Спиридонов, организирана от Исторически музей - Севлиево и ХГ “Асен и Илия Пейкови“. В залите на галерията бяха показани над 80 творби, повече от които рисувани в периода 2023 - 2024 г. Куратор на изложбата е Мирослав Марков.

Миниатюра на статуята на Свободата, която краси централния градски площад в Севлиево, му подари кметът д-р Иван Иванов, който му пожела здраве и да продължи да твори още дълги години. Кметът призна, че от 12 години в кабинета си има само една картина - портрет на прадядото на художника. "С огромен респект и уважение към цялото ви творчество, ми позволете да предам от името на цялата севлиевска общественост и на екипа на Община

Десетки самоковци се събраха в Туристическата градина в Самоков, за да гледат филма „Пулсът на танца“.

Лятната кино вечер е част от празника на Самоков, който започна на 15 август и продължава до 21. По този повод всеки ден се организират различни активности. Специален гост по време на прожекцията бе един от актьорите – Ивайло Захариев, който откри вечерта

Захариев сподели, че главният актьор във филма Георг Киряков е европейски шампион по танци.

"Пулсът на танца" тръгва официално по кината в цялата страна от 8 февруари. В лентата участват още Башар Рахал, Ивайло Захариев, Райна Караянева, Любомир Ковачев, Стан Яневски, Сара Драгулева. Оператор на лентата е Емил Топузов, а във филма е използвана музика от последния албум на Папи Ханс. Продукцията е на "Медия продакшънс 2000".

Преди лятното кино бе организиран и детски празник

Срещу бившия китарист на американската алтернативна рок група „Ред Хот Чили Пепърс“ Джош Клингхофър е заведено дело за причиняване на смърт по непредпазливост и небрежност, предаде Асошиейтед прес. Според обвинението той е  блъснал и убил пешеходец по-рано тази година. 

Искът е подаден от Ашли Санчес, дъщерята на жертвата. Нейният баща, 47-годишния Израел Санчес умира, след като е блъснат, докато върви на пешеходна пътека в град Алхамбра, източно от Лос Анджелис.

Инцидентът е станал следобед на 18 март, когато, според думите на ищците, Клингхофър е управлявал черен джип без регистрационен номер. Той е завил наляво на кръстовище с маркирана пешеходна пътека. Видеозапис, представен от обвинителите, показва как черен автомобил удря Израел Санчес, докато завива. Санчес е получил травма на главата, като няколко часа по-късно е починал от нараняванията си в болница

„Отколе имяло.../Имало едно време...“ предлага кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на едно красиво, далечно място, в което се е строило дълго време, с много практична мисъл, естетика и труд, високо в планината Родопи.  Така художникът Красимир Ризов представи изложбата си, открита тази вечер в галерия „Сердика“.

„Ансамбълът от живопис, илюстрации и видеото с документални кадри и завладяващите мелодии от родопската каба гайда ще докосне най-чувствителните струни в душата ви. Този кратък разказ прави опит да открехне за кратко воалът на забравата, която следва след разрухата“, допълни той.

„Използвах чертежите от една стара родопска архитектура на Борис Стоянов. Едно от „спусъците“, което ме накара да влезна в това приключение е една рисунка, която видях за първи път в интернет“, каза художникът.

„Още не съм достигнал до целта на първоначалн

„РОЗОВАТА ПЛАНЕТА“

Проектът на Вусала Агаразиева „Розовата планета“ представя научнофантастичен сценарий с илюстрации, които се появяват в произведения на футуристичната литература през 50-те и 60-те години на миналия век. Авторката черпи вдъхновение от личния си опит, за да изследва темата за чуждостта, поставена в центъра на културен размисъл, включващ историята на Азербайджан. В картината Pink Planet пътуванията и преместванията, характеризиращи биографията на художничката, се превръщат в идеално средство за предаване на постоянното усещане да се чувстваш като чужденец в собственото си съществуване. Това отеква в субектите на творбата, уловени в акта на кацане върху лунни пейзажи, дефинирани от отчетлив розов оттенък.

„АЗ СЪМ ТУК“

В павилиона Рашад Алекперов излага мащабна творба - инсталацията „Аз съм тук“. В рамките на безличните бели стени на модерен град-лабиринт, художникът пресъздава потискащата атмосфера на тесните и предопределени траектории на нашето движение в жизненото пространство. Движение, зададено от ритъма на структурите, в които сме принудени да се вместим. Въпреки това има изход – смисълът е да се намери ъгъла, от който императива се вижда в огледалото - Тук съм“, разказват от екипа на проекта. Според тях авторът изследва понятието място на раждане и неговото влияние върху нашия живот и идентичност. 

ИЗМИСЛЕНА ЛЮБОВ МЕЖДУ МЕРИЛИН МОНРО И РАБОТНИК ОТ ПЕТРОЛНИТЕ ПОЛЕТА

В поредица от картини Ирина Елдърова изследва собствената си история на преместването й от Русия в Азербйджан. Тя твърди, че жените първоначално са чужденки, преминавайки през омъжване, изнасяне от дома на родителите си, понякога дори от родината си.

Тази поредица разказва за нереалистична, измислена среща и любов между двама герои, митологизирани в средства за масова информация. Изток и Запад, от 60-те и 70-те години на миналия век – типичен мъжки работник от петролните полета в Каспийско море и холивудския идол Мерилин Монро. „Появата на чужденец в сценографията на едно вече романтизирано индустриално ежедневие създава особена семантична интрига. В тази история е възможен най-невероятният сценарий за среща на поп символ с обикновен нефтен майстор от Баку“, разказват от екипа на сайта на проекта си. 

ПОКАНА ЗА РАЗМИСЪЛ ВЪРХУ ТОВА ДА БЪДЕШ ЧУЖДЕНЕЦ

Италианското издание Аrtemagazine определя азербайджанския проект като „покана за размисъл върху това да бъдеш чужденец“. „Азербайджанският павилион ни кани да разсъждаваме върху опита да бъдем чужденци в един глобализиран свят. Изложбата ни тласка да преосмислим значението на „дом“ и „принадлежност“, възхвалявайки многообразието и устойчивостта на човешката душа“, пише още в статията.

Павилионът на Азербайджан ще остане отворен до 24 ноември и се намира в замъка „Кампо дела Тана“ срещу входа на зала „Арсенал“ във Венеция.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
3464
Авансцена

От Каспий до розовата планета: Тук съм

Идеята на авторите на проекта е, че човек може да присъства навсякъде - физически или психически.Изложбата е курирана съвместно от италианския изкуствовед Лука Беатриче и азербайджанския куратор Амина Меликова.

| 06 Юли 2024, 10:38 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
От Каспий до розовата планета: Тук съм
От Каспий до розовата планета: Тук съм
Снимка © DFA

Проектът на Азербайджан на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция е озаглавен „От Каспий до розовата планета: Тук съм“. Инсталацията черпи вдъхновение от темата на форума в това издание – „Чужденци навсякъде“ и е съвместна изложба на трима автори от различни поколения и с различен стил.

Идеята на авторите на проекта е, че човек може да присъства навсякъде - физически или психически. Силата на въображението и емпатията дават възможност на човек да се установи в непозната среда и да пусне корени там. 

Парижката катедрала "Нотр Дам" избра минималистични дизайнерски мебели, цветни одежди в стила на Мондриан за литургиите и съвременно изкуство, като залага на модерното преди отново да бъде отворена на 8 декември, предаде АФП.

Резервациите за безплатната обиколка ще започнат седмица по-рано на уебсайта на храма и чрез специално приложение, което "ще даде предимство на индивидуалните посетители пред групите, които ще бъдат посрещнати шест месеца по-късно".

С ентусиазъм архиепископът на Париж - Лоран Улрих, представи "вътрешното обновяване" на 860-годишната катедрала, опустошена при огромен пожар на 15 април 2019 г.

По-малко от шест месеца остават до повторното й отваряне, овъглените останки са заменени от светлината на камъка, който е възвърнал своята белота и великолепие, изгубени от вековния живот преди бедствието.
    
Цветовете на декора

По случай 130-ата годишнина от рождението на самоковския художник Наум Хаджимладенов в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде открита изложба живопис и показан документален филм, заснет по повод 85 години от рождението му. Това съобщи внукът на художника Евгени Слуцки.

Официалното откриване на експозицията ще бъде на 19 юни, сряда. 

Общо ще могат да бъдат видени 47 творби. Слуцки посочи, че творбите в изложба на дядо му са от всички периоди, в които е творил. Той определи като най - интересни рисунките, които е направил Наум Хаджимладенов, докато е бил студент. 

Художникът е обичал да рисува преминаващите хора в столично кафе, част от тези рисунки също могат да се видят в изложбата. Тя може да бъде разгледана в Самоков през следващите два месеца. 

Наум Хаджимладенов е роден в Самоков на 15 юли 1894 г. През 1914 г

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември.

До края на месеца ще бъдат показани живопис, рисунки, графики и скулптури, които разкриват дълбоката духовна и художествена визия на Цанев.

„Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения. Неговото изкуство е пропито с вечни теми, които сливат времето и пространството, оставяйки само духовния път, по който човечеството преминава. Цанев, като съвременен сфинкс, задаваше загадки чрез своето изкуство, изследвайки вечните въпроси на човешката природа, митологията, религията и философията“, казва кураторът

Русенската опера ще се включи с разнообразна програма във фестивала "Сцена под звездите", който се организира от Общината в крайдунавския град. Това каза директорът на Държавната опера в Русе Пламен Бейков. 

Първият оперен спектакъл ще бъде на 12-и юли тази година - "Риголето" от Джузепе Верди. Режисьор е Павел Герджиков, а диригент ще бъде Владимир Бошнаков. В ролята на Риголето ще се превъплъти баритонът Александър Крунев. Сценографията е на Иван Савов. Участват солисти, хор, балет и оркестър на русенската опера. 

Ден по-късно - на 13-и юли, русенската опера кани публиката на концерт на Симфоничния духов оркестър от Алтещетен, Швейцария. В него ще участва и Глория Пенчева - мецосопран.

"Този концерт ще бъде своеобразен подарък от ансамбъла и неговия диригент маестро Бенямин Цвик, участник в ежегодните диригентски курсове, организирани от Държавна о

Шуменски рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“ в градинката пред Народно читалище „Добри Войников-1856“ в града снощи.

Свои изпълнения представиха Chaplin’s Dream, Out of tune и Zavera. На концерта, който бе с вход свободен, присъстваха близо стотина любители на рок музиката.   

Chaplin’s Dream е прогресив-метъл група. Сценичният им път започва през лятото на 2015 година в Шумен. Няколко месеца по-късно записва първия си мини-албум Chapter I, а дебютният им албум Genesis излиза през юни 2017. Между 2016 и 2019 година групата набира скорост с клубни изяви в цялата страна и участия на няколко фестивала в България и Румъния.

През февруари 2022 г. Chaplin’s Dream издават сингъла Salt of the Earth, който е част от предстоящия им втори албум. В състава на групата са Ивайло Тодоров – вокал и

ТРИ ПОКОЛЕНИЯ

Изложбата е курирана съвместно от италианския изкуствовед Лука Беатриче и азербайджанския куратор Амина Меликова. Интерпретацията по темата е на трима художници от различни поколения - Вусала Агаразиева (р. 1990 г.), Рашад Алакбаров (р. 1979 г.) и Ирина Елдърова (р. 1955 г.). Вусала Агаразиева се занимава със скулптура и живопис, Рашад Алакбаров е художник на инсталации, Ирина Елдърова също е художник.  

Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от Spam Studios.

За осма поредна година се организира международният фестивал на монодрамата „Парад на победителите” в монголската столица. В продължение на почти една седмица, артисти от Косово, Италия, Албания, Република Тува и домакините от Монголия представиха свои спектакли. В програмата е селектирано и българското представление на режисьорката Ана Батева

С първото българско участие в историята на фестивала е открита състезателната програма, като представленията се бореха за три отличия – най-добър актьор, най-добър режисьор и гран при. Спектаклите са оценявани от

В Севлиево с откриването на изложбата „80 за 80“ бе отбелязана 80-годишнината от рождението на академик Симеон Спиридонов. 

„80 за 80“ е юбилейна изложба на академик Симеон Спиридонов, организирана от Исторически музей - Севлиево и ХГ “Асен и Илия Пейкови“. В залите на галерията бяха показани над 80 творби, повече от които рисувани в периода 2023 - 2024 г. Куратор на изложбата е Мирослав Марков.

Миниатюра на статуята на Свободата, която краси централния градски площад в Севлиево, му подари кметът д-р Иван Иванов, който му пожела здраве и да продължи да твори още дълги години. Кметът призна, че от 12 години в кабинета си има само една картина - портрет на прадядото на художника. "С огромен респект и уважение към цялото ви творчество, ми позволете да предам от името на цялата севлиевска общественост и на екипа на Община

Десетки самоковци се събраха в Туристическата градина в Самоков, за да гледат филма „Пулсът на танца“.

Лятната кино вечер е част от празника на Самоков, който започна на 15 август и продължава до 21. По този повод всеки ден се организират различни активности. Специален гост по време на прожекцията бе един от актьорите – Ивайло Захариев, който откри вечерта

Захариев сподели, че главният актьор във филма Георг Киряков е европейски шампион по танци.

"Пулсът на танца" тръгва официално по кината в цялата страна от 8 февруари. В лентата участват още Башар Рахал, Ивайло Захариев, Райна Караянева, Любомир Ковачев, Стан Яневски, Сара Драгулева. Оператор на лентата е Емил Топузов, а във филма е използвана музика от последния албум на Папи Ханс. Продукцията е на "Медия продакшънс 2000".

Преди лятното кино бе организиран и детски празник

Срещу бившия китарист на американската алтернативна рок група „Ред Хот Чили Пепърс“ Джош Клингхофър е заведено дело за причиняване на смърт по непредпазливост и небрежност, предаде Асошиейтед прес. Според обвинението той е  блъснал и убил пешеходец по-рано тази година. 

Искът е подаден от Ашли Санчес, дъщерята на жертвата. Нейният баща, 47-годишния Израел Санчес умира, след като е блъснат, докато върви на пешеходна пътека в град Алхамбра, източно от Лос Анджелис.

Инцидентът е станал следобед на 18 март, когато, според думите на ищците, Клингхофър е управлявал черен джип без регистрационен номер. Той е завил наляво на кръстовище с маркирана пешеходна пътека. Видеозапис, представен от обвинителите, показва как черен автомобил удря Израел Санчес, докато завива. Санчес е получил травма на главата, като няколко часа по-късно е починал от нараняванията си в болница

„Отколе имяло.../Имало едно време...“ предлага кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на едно красиво, далечно място, в което се е строило дълго време, с много практична мисъл, естетика и труд, високо в планината Родопи.  Така художникът Красимир Ризов представи изложбата си, открита тази вечер в галерия „Сердика“.

„Ансамбълът от живопис, илюстрации и видеото с документални кадри и завладяващите мелодии от родопската каба гайда ще докосне най-чувствителните струни в душата ви. Този кратък разказ прави опит да открехне за кратко воалът на забравата, която следва след разрухата“, допълни той.

„Използвах чертежите от една стара родопска архитектура на Борис Стоянов. Едно от „спусъците“, което ме накара да влезна в това приключение е една рисунка, която видях за първи път в интернет“, каза художникът.

„Още не съм достигнал до целта на първоначалн

„Тримата художници, представени в азербайджанския павилион тази година, са от различни поколения и използват различни изразни средства и техники. Въпреки това техните произведения, избрани за показване на биеналето, докосват по един или друг начин - чрез ситуации, преплитащи реалност и фантазия, в които посетителят трябва да преодолее отчуждението и да постигне чувство за принадлежност към пространството”, казва Амина Меликова, съкуратор на павилиона. 

По думите на другия куратор на павилиона - Лука Беатриче, „Азербайджан е страна в културен и артистичен кипеж. Изложбата отразява тази жизненост, поставяйки традицията в диалог с иновацията. Едно бързо посещение в Баку беше достатъчно, за да разберем културния и артистичен разцвет на тази древна страна, където диалогът на съвременната архитектура с историята, технологиите и индустрията се ускорява много бързо и изкуството се превръща в най-вярното огледало на това отношение, проектирано към бъдещето“, казва той.

„РОЗОВАТА ПЛАНЕТА“

Проектът на Вусала Агаразиева „Розовата планета“ представя научнофантастичен сценарий с илюстрации, които се появяват в произведения на футуристичната литература през 50-те и 60-те години на миналия век. Авторката черпи вдъхновение от личния си опит, за да изследва темата за чуждостта, поставена в центъра на културен размисъл, включващ историята на Азербайджан. В картината Pink Planet пътуванията и преместванията, характеризиращи биографията на художничката, се превръщат в идеално средство за предаване на постоянното усещане да се чувстваш като чужденец в собственото си съществуване. Това отеква в субектите на творбата, уловени в акта на кацане върху лунни пейзажи, дефинирани от отчетлив розов оттенък.

„АЗ СЪМ ТУК“

В павилиона Рашад Алекперов излага мащабна творба - инсталацията „Аз съм тук“. В рамките на безличните бели стени на модерен град-лабиринт, художникът пресъздава потискащата атмосфера на тесните и предопределени траектории на нашето движение в жизненото пространство. Движение, зададено от ритъма на структурите, в които сме принудени да се вместим. Въпреки това има изход – смисълът е да се намери ъгъла, от който императива се вижда в огледалото - Тук съм“, разказват от екипа на проекта. Според тях авторът изследва понятието място на раждане и неговото влияние върху нашия живот и идентичност. 

ИЗМИСЛЕНА ЛЮБОВ МЕЖДУ МЕРИЛИН МОНРО И РАБОТНИК ОТ ПЕТРОЛНИТЕ ПОЛЕТА

В поредица от картини Ирина Елдърова изследва собствената си история на преместването й от Русия в Азербйджан. Тя твърди, че жените първоначално са чужденки, преминавайки през омъжване, изнасяне от дома на родителите си, понякога дори от родината си.

Тази поредица разказва за нереалистична, измислена среща и любов между двама герои, митологизирани в средства за масова информация. Изток и Запад, от 60-те и 70-те години на миналия век – типичен мъжки работник от петролните полета в Каспийско море и холивудския идол Мерилин Монро. „Появата на чужденец в сценографията на едно вече романтизирано индустриално ежедневие създава особена семантична интрига. В тази история е възможен най-невероятният сценарий за среща на поп символ с обикновен нефтен майстор от Баку“, разказват от екипа на сайта на проекта си. 

ПОКАНА ЗА РАЗМИСЪЛ ВЪРХУ ТОВА ДА БЪДЕШ ЧУЖДЕНЕЦ

Италианското издание Аrtemagazine определя азербайджанския проект като „покана за размисъл върху това да бъдеш чужденец“. „Азербайджанският павилион ни кани да разсъждаваме върху опита да бъдем чужденци в един глобализиран свят. Изложбата ни тласка да преосмислим значението на „дом“ и „принадлежност“, възхвалявайки многообразието и устойчивостта на човешката душа“, пише още в статията.

Павилионът на Азербайджан ще остане отворен до 24 ноември и се намира в замъка „Кампо дела Тана“ срещу входа на зала „Арсенал“ във Венеция.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.